آشنایی با انواع گردو ایرانی و خارجی و تفاوت آنها

در سرتا سر دنیا انواع گردو کاشت می شود در ایران نیز در مناطق مختلف گردوهای متفاوتی داریم.گردو یکی از مغزهایی است که طرفداران زیادی دارد و قیمت آن نیز زیاد است از گردو در انواع غذاها مانند شیرینی پزی، دسر، خورش فسنجان،خورش اناربیج که یک غذای محلی در استان گیلان است و … استفاده می شود مغز گردو سرشار از مواد مغذی است. در این مقاله به معرفی انواع گردو در ایران و جهان می پردازیم با توجه به نوع گردو می توانید با قیمت مناسب گردو خریداری کنید پس با ادامه مطلب همراه ما باشید.

مغز گردو

اگر شما مغز گردو را خریداری کنید مشکلاتی نظیر پوکی گردو در هنگام خرید خواهید داشت. هنگام خرید گردو باید به رنگ مغز گردو توجه کنید زیرا با گذشت زمان رنگ مغز گردو تیره تر خواهد شد و مغز آن با از دست دادن آب حالت تازگی خود را از دست می دهد و همچنین کم حجم تر می شود.

به طور معمول گردویی که با کیفیت است در هر کیلو گردو با پوست 400 الی 450 گرم مغز بدست می آید.

انواع مغز گردو کدامند و چگونه آن ها را تشخیص دهیم؟

سه نوع مغز گردو وجود دارد:

·        مغز گردوی خورشتی

·        مغز گردوی سفید

·        مغز گردوی معمولی

تشخیص مغز گردوی خورشتی

از لحاظ رنگ گردو معمولا قهوه ای پر رنگ و تیره است مغز گردو با رنگ تیره بیشتر در خورش فسنجان استفاده می شود به این دلیل که آن را خوش رنگ می کند به این نوع مغز گردو؛ مغز گردوی فسنجانی نیز می گویند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که از نظر کیفیت از مغز گردوی سفید پایین تر نبوده و بالاتر هم است اما چون رنگ آن تیره است مشتری کمی دارد و به همین دلیل قیمت پایین تری هم نسبت به دیگر گردو ها دارد.

تشخیص مغز گردوی سفید

با توجه به اینکه این نوع گردو رنگ روشن و شفافی دارد قیمت بالایی نیز داشته و همچنین از محبوبیت بالایی برخوردار است، دقت داشته باشید سفید بود آن دلیل با کیفیت بودن نیست زیرا باید به چربی گردو دقت کنید تا رنگ آن اما بیشتر مردم فکر می کنند گردوی سفید کیفیت بالایی دارد.

تشخیص مغز گردوی معمولی

گردوی معمولی یک نوع از مغز است که رنگ آن سفید یا تیره نبوده، به طور معمول رنگ آن مایل به قهوه ای است و از نظر قیمت هم ما بین قیمت مغز گردوی سفید و مغز گردوی خورشی است. اما این نوع مغز گردو با مغز گردوی سفید از نظر کیفیت تفاوتی ندارد.

تشخیص انواع گردو با پوست

بطور کلی ما در بازار سه نوع گردوی با پوست خواهیم داشت.

·        گردوی پوست کاغذی

·        گردو با پوست چوبی

·        گردوی پوست سبز

گردوی پوست کاغذی

گردوی پوست کاغذی همانطور که از نام آن پیداست پوست نازکی نسبت به دیگر گردوها دارد این نوع گردو با قرار دادن آن بین انگشت اشاره و انگشت شصت و فشار دادن گردو شکسته خواهد شد. این نوع گردو نسبت به دیگر انواع آن کمیاب بوده و مقدار برداشت آن نیز کمتر است. شما میتوانید گردو ممتاز پوست کاغذی را همین حالا از فروشگاه اینترنتی فتلک سفارش دهید.

گردوی پوست چوبی

قیمت گردوی پوست چوبی به چند مورد بستگی دارد نازکی یا کلفتی پوست ،پر بودن مغز اما قیمت آن از مغز گردو پایینتر و از گردوی پوست سبز نیز گرانتر است.

گردو با پوست سبز

زمان برداشت این نوع گردو به طور معمول از اواسط شهریور تا اواخر مهر است به یاد داشته باشید که به عنوان گردوی نوبرانه هم شناخته شده است، پیشنهاد ما به شما این است این گردو با پوست برای مصرف کوتاه مدت استفاده شود زیرا مغز از پوست جدا نشود ممکن است مغز گردو آسیب ببیند.

گردو با پوست سبز

 آشنایی با انواع درخت گردو ایرانی

گردو ایرانی به نام Juglans regia  معروف است. این نوع نهال گردو منشأ ایرانی دارد و در اکثر نقاط نیم کره شمالی زمین کشت شده است. ارقام گوناگونی از گردو در ایران و جهان موجود است که برای پر بار بودن آن متناسب به زمین کشاورزی خود آن ها را انتخاب می کنند.

همانطور که می دانید ارقام متفاوتی از گردو در ایران کشت می شود در زیر مهمترین انواع گردوهایی که در ایران کشت می شود توضیح داده شده است.

گردو خوشه ای: گردو اسرائیلی پا کوتاه که نام دیگر آن گردو خوشه ای است زیرا گردو های آن به صورت خوشه ای است رشد آن متوسط بوده و در مدت زمان کمی به بار می نشیند. رنگ آن متمایل به قرمز است همچنین تولید این نوع گردو بالا و نیز اقتصادی است.

گردو پوست کاغذی: این نوع گردو معمولا به‌ این دلیل که پوست نازک و سبکی دارد به راحتی با فشار دست شکسته می شود و مغز آن به‌ راحتی از پوسته جدا خواهد شد رنگ مغز گردو پوست کاغذی سفید شیری بوده و طعم آن شیرین است. چربی آن حدود ۷۰% است.

گردو شهمیرزاد: جالب است بدانید درخت‌های گردو شهمیرزاد به‌عنوان میراث‌های معنوی آن شهر هستند و به آن لقب میخ طلا داده اند. به ‌طوری که خانواده ها  یک درخت گردو را برای مهریه دخترشان در نظر خواهند گرفت .مغز این نوع گردو ممکنه قهوه‌ای تیره، سفید، قهوه‌ای روشن باشد. معمولا این مغزها به تفکیک رنگ برای مصارف گوناگونی استفاده می شوند.

گردوی دماوند: گردوی دماوند از انواع گردوهای اصیل ایران بوده که در دماوند کاشته می شود. در آب ‌و هوای معتدل (مانند آستارا، دماوند، آذربایجان، کردستان و غیره) رشد بهتری خواهد داشت. مغزهای گردو دماوند به ‌صورت بیضی‌شکل بوده و رنگ میوه آن به رنگ قهوه‌ای روشن و متمایل به زرد است.

گردو ضیاء آبادی قزوین: درخت گردو ضیاء آبادی در سرما مقاومت خوبی داشته و به گرمای زیاد واکنش بدی نشان می دهد و ممکن است خراب شود. این نوع گردو مغز پر و پوسته‌ای نازک داشته و به راحتی شکننده است. زمان چیدن آن در شهریور است.

گردو تویسرکان: می توان گفت یکی از بهترین گردو ها گردو تویسرکان است رشد قوی داشته و همچنین عملکرد بالا در هر هکتار را دارد. توجه داشته باشید گردوی تولیدی این رقم از لحاظ طعم مغز، رنگ، اندازه میوه، و از کیفیت بالایی برخوردار است.پوست این نوع گردو شبیه پوست کاغذی است و چربی بالا داشته رنگ مغز آن روشن است و خوش طعم است.

 

گردو سوزنی: نام دیگر این گردو بد درآی است زیرا در داخل پوست سفت آن برآمدگی‌هایی وجود دارد که مانع ازجدا شدن مغز از پوست می شود. این ویژگی گردو سوزنی پس از شکستن مشخص می‌شود.

گردو ماکویی

گردو کرمان

گردو سبزوار

و …

بعضی ارقام نیز در برنامه های اصلاحی ایجاد شده اند که به آنها ارقام ژنوتیپ می گویند. ویژگی هایی که برای انتخاب ژنوتیپ در نظر گرفته می شود شامل تراکم بالای شاخه ها، دیر برگ ده، مقاوم به سرما و بیماری ، زود بارده و پر بار است. با توجه به نوع رقم، کشت این نوع درخت گردو در مناطق گوناگون انجام می شود.

تشخیص انواع گردو خارجی

گردوهای خارجی در ایران و همچنین در سرتاسر جهان کاشت می شود. این گردوها نیز از نظر نژاد با یکدیگر متفاوت بوده و طعم‌های گوناگونی دارند. نقطه اشتراک آن ها طعم ترد و همچنین آجیلی چرب است. در زیر نمونه هایی از این گردوها را توضیح داده ایم.

گردوی دوولی هیبرید

می توان گفت این محصول یکی از بهترین و مرغوب‌ترین گردو در جهان است و برخلاف گونه ایرانی و شرقی پوست بسیار نازکی دارد. به اینصورت ‌که می توان به ‌راحتی و با فشار دست آن را شکاند و مغزش را جدا کرد. توجه داشته باشید این گردو برخلاف اکثر انواع گردو ایرانی اگر تازه و سبز از درخت چیده شود، طعم شیرین و فوق‌العاده‌ای خواهد داشت و تلخ نیست.

گردوی فرانکت

گردوی فرانکت برای کشور فرانسه است. این نوع درخت گردو نیز در شرایط اقلیمی معمولی نیز رشد خواهد کرد. نکته قابل توجه این است که میوه زیادی می دهد و سریع به بار خواهد نشست.این نوع گردو برای اهداف تجاری بهترین گزینه‌ است.

گردوی آمریکایی پکان

به طور معمول درخت این گردوها در مناطق خنک می تواند بهتر رشد کند به این نوع گردو که گرمسیری نیز گفته می شود در مناطق نیمه گرمسیر نیز رشد می کند و روی طعم آن تاثیری بدی ندارد و جزو مرغوب ترین گردوها است. پکان به این دلیل که حجم زیادی اسید اولئیک دارد یکی از لذیذترین گردوها محسوب می شود. ظاهر این گردو به صورت کشیده و بیضی بوده و چین و چروک کم‌تری نسبت به انواع گردوها دارد.

گردوی خوشه ای فرانسوی

انواع گردوها به طور معمول در هر شاخه تا ۳ عدد گردو را جای خواهند داد اما در نوع گردو فرانسوی تعداد گردو در هر خوشه آن حدود ۵ تا ۱۰ عدد می رسد. شکل این گردوها به صورت بیضی‌ بوده و معمولا پر، درشت و سالم هستند.

گردو یوگوسلاو

یکی دیگه از گردوهای پرطرفدار در دنیا محگردو یوگوسلاو است که به آن سنجو نیز گفته می شود. این گردوها به صورت بیضی بوده و پوست تیره‌ای دارند.

انواع زیادی از گردوهای مقوی در نقاط مختلف دنیا وجود داشته که در این مقاله نمی گنجد.

از کجا گردو بخرم؟

توجه داشته باشید از هر جایی گردو نخرید زیرا بعضی از فروشنگان گردوها ایرانی و خارجی را مخلوط می کنند و به اسم ایرانی به فروش می رسانند. اگر به دنبال گردو با کیفیت ایرانی هستید در سایت فتلک می توانید گردو مورد نظر خود را با قیمت مناسب سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید.

قیمت گردوی ایرانی بیشتر از گردوی خارجی است؟

بله با توجه به کیفیت گردو های ایرانی و ارگانیک بودن آن ها گران تر هستند. قیمت گردو به فاکتور های مختلفی بستگی دارد مانند: نژاد گردو، رنگ گردو، اندازه گردو، تعداد گردو های پوک، با پوست یا بدون پوست و سایر عوامل بستگی دارد. که در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم.

گردوی ایرانی بهتر است یا خارجی؟

بدون شک گردو ایرانی بهتر است گردوهای خارجی به دلیل اصلاحی که شده اند باربری بیشتری دارند که روی کیفیت آن ها تاثیر منفی خواهد داشت.

جمع بندی
در این مطلب با انواع گردوهای ایرانی و همچنین خارجی آشنا شدیم و ویژگی های آن ها را بیان کردیم در هنگام خرید دقت کنید به ویژگی هایی که گفته شد توجه کنید تا بهترین گردو و با مناسب ترین قیمت خریداری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

امیتاز میانگین 2 / 5. تعداد آرا: 1

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!