تشخیص برنج ایرانی از برنج پاکستانی

در این مطلب از فتلک روش های تشخیص برنج اصل از برنج تقلبی را بررسی می کنیم در انتهای این مقاله شما می توانید برنج اصل را از تقلبی تشخیص دهید و با خیال راحت خرید کنید پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

برنج با کیفیت چه معیارهایی دارد؟

دقت داشته باشید یکی از مهمترین معیار برنج با کیفیت و اصل، برنجی است که بطور مناسب خشک شده باشد. اگر شما نیز قصد دارید از خشک بودن برنج مطمئن شوید برنج را زیر دندان خود بگذارید، اگر برنج با کیفیت باشد نباید به راحتی بشکند. یکی دیگر از معیارهای برنج اصیل و با کیفیت این است که در زمان طبخ آن، به خوبی قد کشیده می شود، و از عطر و طعم خوب برخوردار است.

برنج تقلبی چگونه است؟

در ابتدا باید بگوییم تشخیص برنج اصل از برنج تقلبی بسیار سخت و دشوار است. با توجه به اینکه برنج های ایرانی و خارجی موجود در بازار تنوع زیاد دارند، همچنین افراد سودجو چندین نوع شلتوک برنج گوناگون را با هم ترکیب کرده و به وسیله دستگاه های پیشرفته فرآوری، برنج ها را یکدست خواهند کرد. امروزه چینی‌ها برنج‌های تقلبی را که بافت آن شامل نشاسته سیب‌زمینی و پلاستیک است تولید کرده‌ و این نوع برنج‌ ها در برابر حرارت آتش می سوزند و همچنین دود سیاه ساطع می کنند. همچنین برنج های خارجی پاکستانی و هندی هم به وفور در بازار یافت می شوند که قیمت پایین تری دارند و باید مراقب باشیم با برنج گرانقیمت تر ایرانی مخلوط نشوند و به فروش نرسند.

نحوه تشخیص برنج اصل از تقلبی به چه صورت است؟

1-    عطر برنج را استشمام کنید

ابتدا برای تشخیص برنج تقلبی از برنج اصل، برنج را در کف دست خود ریخته و در آن ها فوت نمایید. با این روش باید بوی برنج به راحتی به مشام شما برسد. بعضی از افراد سودجو در برنج به آن مقداری گرد برنج اضافه کرده تا با کمک این روش برنج ها عطر برنج ایرانی را بگیرند. برای تشخیص برنج تقلبی مقداری برنج را در کف دست خود ریخته و به آن فوت کنید و سپس آن را داخل دهان قرار دهید ، اگر طعم مطلوبی نداشت، برنج اصل نخواهد بود. به یاد داشته باشید که برنج خوب و اصیل ایرانی دارای عطر و بوی خاصی است.

2-    یکدست بودن برنج

یکی از روش های تشخیص برنج با کیفیت یکدست بودن آن است. برای شناسایی یکدست بودن برنج، مقداری برنج را در کف دست ریخته و با دقت به دانه های آن نگاه کنید. توجه داشته باشید برنجی که مشاهده می کنید نباید رنگ و اندازه متفاوتی داشته باشد. هرکدام از این موارد را مشاهده کردید برنج یکدست نیست.

3-    شفافیت برنج ها یکسان باشد

روش دوم تشخیص برنج اصل این است که مقدار کمی برنج را در یک سطح شیشه ای یا صاف ریخته و آن را در معرض نور قرار دهید سپس به دانه های آن نگاه نمایید اگر شفافیت دانه های برنج با یکدیگر فرق داشت می توان نتیجه گرفت که برنج خالص نیست و مخلوط شده است.

4-    تشخیص اصل بودن با سوزاندن برنج

یکی دیگر از روش ها برای تشخیص برنج با کیفیت اصل از برنج تقلبی، این است که به مقدار یک قاشق برنج را روی شعله سوزانده و اگر در هنگام بوی پلاستیک به مشامتان رسید، برنج مصنوعی است.

5-    تشخیص برنج اصل با آب

ابتدا در یک لیوان آب سرد یک قاشق غذاخوری برنج خام ریخته و سپس آن را کاملا مخلوط نمایید. اگر برنج ته آب برود بلافاصله متوجه خواهید شد که یک برنج اصل دارید. در عین حال، برنج پلاستیکی در روی آب قرار می گیرد.

6-    تشخیص اصل بودن برنج با نور خورشید

روش دیگر به این صورت است که مقداری برنج را در ظرف در بسته ریخته و برای چند روز در مقابل نور خورشید قرار دهید اگر برنج کپک زد، برنج اصل بوده اما اگر سالم ماند برنج پلاستیکی خواهد بود. همچنین می توانید یک مشت برنج را بجوشانید. آن را به مدت دو یا سه روز در جای گرم بگذارید. اگر در این مدت کپک نزد، بدون شک برنج تقلبی است. دلیل آن نیز ساده است نه دما و نه آب و هوا روی پلاستیک تأثیر ندارد.

7-    تشخیص برنج اصل با جوشاندن

هنگامی که برنج را می جوشانید، آن را با دقت نگاه کنید. اگر در بالای قابلمه شروع به تشکیل یک لایه ضخیم کرد، نشانه این است که برنج شما پلاستیکی است.

8-    تشخیص برنج اصل با روغن داغ

ابتدا روغن را داغ کنید و مقداری برنج در آن ریخته، اگر برنج ته قابلمه چسبید از نشانه های برنج پلاستیکی خواهد بود و تقلبی است.

مشخصات برنج تقلبی پلاستیکی چگونه است؟

همانطور که می دانید کشور چین صادر کننده برنج‌ های تقلبی بوده و سالانه بیشتر از 200 تن برنج تقلبی پلاستیکی به دیگر کشورهای جهان صادر می کند، متاسفانه کشورهای جهان نیز به این کار روی آورده و روش تقلب در صنایع غذایی به وجود آمده است و گاهی نیز نمی‌توان برنج اصل را از برنج پلاستیکی تفکیک نمود.

این شرکت ها مقداری  نشاسته و پلاستیک را مخلوط می کنند و آن را به شکل برنج اصل عرضه می کنند و همچنین عطر برنج را برای طبیعی نشان دادن به آن اضافه کرده که این کار می تواند بسیار برای سلامتی انسان ضرر داشته باشد و باعث بروز سرطان و مشکل‌های گوارشی خواهد شد. همچنین متخصصان سلامت و تغذیه هشدار داده اند که مصرف غلات تقلبی حتی کشنده نیز است و یا به سیستم گوارش آسیب جدی وارد خواهد کرد. در ایران نیز این موارد رواج پیدا کرده است و متاسفانه این نوع برنج به صورت قاچاق وارد کشور شده همچنین علاوه بر آن دستگاه هایی نیز مشاهده شده که اقدام به تولید برنج پلاستیکی می کنند.

مشخصات برنج اصل چیست؟

مشخصات برنج اصل چیست؟

با توجه به اینکه در سال های اخیر خبر برنج تقلبی در کشور به گوش رسیده است برنج تقلبی و بی کیفیت دارای بند های عرضی بوده اما دانه های برنج اصل به صورت یکپارچه و بدون ترک است.

به یاد داشته باشید یکی از دلایل بند دار شدن برنج قرار گرفتن برنج در جلوی باد و همچنین هوای سرد است. شما برای تشخیص بند دار بودن برنج، می توانید آن را با انگشت شست و اشاره نگه داشته و به وسیله ناخن انگشت شست آن را فشار دهید، دقت داشته باشید اگر دانه برنج به راحتی خرد و شکسته شد برنج بی کیفیت و بند دار است.

با خشک بودن برنج می توان از اصل بودن برنج مطمئن شد. به یاد داشته باشید برنج در ابتدای فصل برداشت رطوبت بالایی داشته که این مقدار از رطوبت، کار پخت برنج را مشکل می کند و نگهداری برنج را نیز دشوار تر خواهد کرد و همچنین سبب می شود که برنج در مقابل حشرات مقاومت کمتری داشته باشد.

به همین دلیل کارخانه ها، به کمک دستگاه های خشک کن اقدام به خشک نمودن برنج تازه برداشت شده می کنند، تا رطوبت برنج را کم کنند. همچنین خشک بودن برنج نقش بسیار مهمی در کیفیت برنج دارد. متاسفانه بعضی کارخانه ها برای سرعت دادن به عملیات خشک کردن، برنج را در دمای بالاتری خشک کرده که این کار باعث کاهش کیفیت برنج خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: معرفی انواع برنج ایرانی – بهترین نوع برنج ایرانی کدام است؟

ویژگی های برنجی که به خوبی خشک شده باشد چیست؟

·        دانه برنج سفت است

·        به آسانی نخواهد شکست

·        در هنگام پخت قد خواهد کشید

طعم، عطر و نیمه بلوری بودن برنج  اصل ایرانی چگونه است؟

دقت داشته باشید که برنج اصل و با کیفیت ایرانی شفاف نبوده و رنگی بلوری مانند دارد در صورتی که برنج های خارجی به طور کامل شفاف هستند. همچنین برنج اصل ایرانی عطر و طعم بسیار خوبی دارد. و در هنگام پخت عطر آن می پیچد و به یاد داشته باشید بعد از پخت نیز تا ساعت ها عطر و طعم خود را حفظ خواهد کرد.

جمع بندی

شما می توانید با خیال راحت برنج اصیل ایرانی مانند برنج ممتاز هاشمی را به صورت آنلاین و با کیفیت بالا از سایت فتلک خریداری کنید و تجربه یک طعم و عطر برنج اصیل ایرانی را داشته و آن لذت ببرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

امیتاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!