خواص و فواید برگ درخت زیتون

آیا می دانید که می توان از برگ زیتون نیز استفاده کرد؟ می توان گفت تقریباً بیست گونه درخت از خانواده زیتون وجود دارد و از دریای مدیترانه، شمال آفریقا، جنوب شرقی آسیا، اسکاتلند و شرق استرالیا، شمال تا جنوب چین پراکندگی گسترده‌ای داشته‌اند.جالب است بدانید این نوع درختان همیشه سبز هستند و همچنین برگ‌هایی کوچک و یکپارچه داشته و روبروی هم قرار می گیرند.

برگ درخت زیتون در طب سنتی

مزاج برگ زیتون چیست؟ مزاج برگ زیتون گرم و خشک است.

مزاج برگ زیتون چیست؟ مزاج برگ زیتون گرم و خشک است.

فواید برگ زیتون چیست؟

عصاره برگ زیتون کاربرد درمانی دارد و به هزار سال قبل از میلاد بر می گردد. پژوهش‌های آزمایشگاهی نشان‌ می دهد که عصاره این برگ‌ها، حاوی خواص آنتی‌اکسیدان، ضدباکتریایی و ضدالتهابی است.

ممکن است مردم فواید زیادی از روغن زیتون را بدانند اما با خواص برگ آن آشنایی نداشته باشند و یا توجهی به آن نمی شود ، برگ زیتون در زمان گذشته محبوب بوده است .برای مثال در مراکش، برگ های زیتون به طور گسترده ای برای کاهش قند خون در بدن استفاده می شدند.

یک عنصر قابل توجه در برگ های زیتون به نام اولئوروپین وجود دارد ، مطالعات نشان می دهد که مواد اولئوروپین برای مبارزه با عفونت داخلی بسیار مفید است. همچنین ماده اولئوروپین دارای خواص ضد قارچ، ضد ویروسی و ضد باکتریایی است؛ به یاد داشته باشید استفاده از برگ های زیتون می تواند ترموژنین را در بدن افزایش دهد که باعث چربی سوزی در بدن می شود.

روش های متفاوتی برای استفاده از برگ های زیتون برای اهداف درمانی وجود داشته و شما می توانید از آن به عنوان چای استفاده نمایید . راه دیگر استفاده از برگ های زیتون، استخراج عصاره برگ ها است.

برگ زیتون چه ارزش غذایی دارد؟

عصاره برگ زیتون دارای مواد ضد سرطانی است که مواد ضد مالاریا ،آپینگ و لووتولین دارد. همچنین خواص ضد قارچی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و … دارد و علاوه بر این عصاره برگ زیتون نیز غنی از اولئوروپین است که برای درمان انواع عفونت های داخلی بسیار مفید است.

فواید برگ و عصاره برگ زیتون چیست؟

مطالعات زیادی موجود است که نشان می دهد برگ های زیتون قرن ها به عنوان دارو مورد استفاده قرار گرفته.

1-    برگ زیتون حاوی آنتی اکسیدان زیاد

با توجه به محتوای اولئوروپین، می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی عمل کند و منبع غنی از آنتی اکسیدان در برگ های زیتون است که می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.

2-     ویژگی های ضد سرطانی برگ های زیتون

آپیگنین و لووتولین دو موادی هستند که در برگ زیتون وجود دارند که به عنوان خواص ضد سرطان شناخته می شوند. برگ های زیتون از بیماری هایی مانند سرطان معده و کبد، سرطان پستان، سرطان روده و سرطان پروستات جلوگیری می کند.

3-     برگ زیتون خاصیت ضد التهابی دارد

برگ های زیتون غنی از خواص ضد التهاب است. محققان استفاده از برگ های زیتون را بر روی حیوانات انجام دادند. استفاده از عصاره زیتون باعث پیش گیری از آسیب اعصاب خواهد شد.

4-     برگ زیتون برای رشد استخوان مفید است

با توجه به تحقیقات انجام شده اولئوروپین می تواند تولید سلول های رشد (استئوبلاست) را تحریک نماید. بنابراین این ماده، می تواند از کاهش تراکم استخوان جلوگیری کند و باعث درمان پوکی استخوان شود.

5-     برگ زیتون خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد

در برگ های زیتون خاصیتی برای درمان ویروس ها و میکروارگانیسم ها وجود دارد ، این مواد توانایی کاهش تولید ویروس و باکتری و افزایش تولید اسیدهای آمینه را دارند.

6-     برگ زیتون باعث کاهش فشار خون می شود

اولئوروپین موجود در برگ زیتون باعث کاهش فشار خون شده و از تشکیل لخته خون جلوگیری خواهد کرد.

7-     برگ زیتون به کاهش کلسترول کمک می کند

برگ زیتون می تواند با جلوگیری از اکسیداسیون, علیه تشکیل کلسترول بد مبارزه کند.

8-     برگ زیتون برای کمک به تقویت سیستم ایمنی

برگ زیتون برای افزایش عملکرد سیستم ایمنی و همچنین افزایش توانایی بدن برای مقاومت در برابر هجوم موجودات زنده استفاده می شود. به یاد داشته باشید عصاره برگ زیتون تازه دارای ظرفیت آنتی اکسیدانی حدود دو برابر نسبت به چای سبز است. جالب است بدانید که چای برگ زیتون همچنین می تواند در ایمنی در مقابل ویروس HIV – ایدز کمک کند.

9-     برگ زیتون خواص ضد قارچی دارد

بیماری های پوستی ناشی از شوره و کرم، قارچ مانند خارش و گال بسیار آزار دهنده هستند؟ با استفاده از برگ زیتون، این بیماری های قارچی می توانند به عنوان داروی خارجی درمان کنند.

10-   برگ زیتون خواص ضد مالاریایی دارد

به یاد داشته باشید بیماری که از نیش پشه مانند مالاریا است می تواند با استفاده از برگ های زیتون درمان شود. عصاره برگ زیتون می تواند از علائم مالاریا جلوگیری نماید و همچنین به بدن آسیب برساند.

11-     کاهش ضخامت پوست با برگ زیتون

همانطور که می دانید کشش پوست و ضخامت پوست از نشانه های آسیب پوستی هستند ، آسیب پوستی می تواند منجر به معایبی برای مثال ابتلا به سرطان پوست شود. علاوه بر این, برگ های زیتون مانع از سرطان زایی و رشد تومور خواهند شد.

12-      برگ زیتون برای مبارزه با قارچ ها و باکتری ها

عصاره برگ زیتون نقش مهمی در مبارزه با عفونت ها مانند هپاتیت، مننژیت، خستگی مزمن، مالاریا، عفونت های کاندیدایی، پوشش چوبی، هپاتیت bو ذات الریه دارد و علاوه بر این, در درمان عفونت های گوش، عفونت های مجاری ادراری و دندان پزشکی نیز موثر است.

13-      برگ زیتون ورم مفاصل را درمان می کند

خواص ضد التهابی برگ زیتون به عنوان درمان طبیعی بیماری های مفاصل شناخته شده است. درد مفاصل یک نوع بیماری است که باعث ورم و درد می شود.

14- برگ زیتون برای افزایش و تقویت انرژی مناسب است

چای برگ زیتون برای بالا بردن انرژی شما بدون اینکه کافئین داشته باشد مناسب است. ویتامین و مواد معدنی با ارزش در برگ زیتون می تواند خستگی مزمن را رفع کند و استقامت فیزیکی را نیز بهبود بخشد.

15- برگ زیتون برای تسکین سرماخوردگی مفید است

اگر دچار سرماخوردگی شدید نوشیدن چای برگ زیتون می تواند به کاهش سرماخوردگی کمک کند همچنین آنفولانزا و تب به خاطر تب خال در یک زمان کوتاه خواهد شد.

16- برگ زیتون باعث جوان سازی پوست می شود

ویتامین E موجود در برگ زیتون باعث جوان سازی پوست می شود. بنابراین شما می توانید یک فنجان چای برگ زیتون را میل کنید تا در طول روز انرژی بالا و هم پوستی جوان داشته باشید.

17-     برگ زیتون خلق و خو را بهبود می بخشد

شروع کردن صبح با نوشیدن یک چای برگ زیتون گرم می تواند روحیه شما را در کل روز افزایش دهد. دلیل آن اسیدهای پنتونیک موجود در برگ زیتون است. این چای بسیار توصیه می شود، اگر مزه تلخ آن را دوست ندارید، می توانید مقداری عسل به عنوان طعم دهنده طبیعی اضافه نمایید.

18-      برگ زیتون می تواند از بیماری های قلبی جلوگیری کند

دمنوش برگ زیتون غنی از ویتامین  Eاست و به عنوان اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان استفاده می شود. مصرف منظم چای برگ زیتون می تواند شما را از حمله قلبی و قلب عروقی دور نگه دارد. می توانید آن را به صورت گرم و یا یخ بنوشید. همچنین می توانید کمی آب لیمو به عنوان طعم دهنده اضافه نمایید و از فواید آبلیمو نیز بهرمند شوید.

19-        برگ زیتون مناسب برای حفظ لخته شدن خون

این دمنوش مطبوع می تواند سلول های خونی خون را مهار کند.با حفظ لخته شدن خون، چای برگ زیتون جریان خون نرمال را تضمین می کند و از بیماری های قلبی عروقی و عروقی جلوگیری خواهد کرد.

20-           استفاده از برگ زیتون برای جلوگیری از یبوست

دمنوش برگ زیتون به داشتن فیبر رژیمی فراوانش معروف است. بنابراین نوشیدن یک فنجان دمنوش گرم از برگ زیتون با معده خالی به درمان یبوست کمک میکند.

21-           برگ زیتون درمان کننده دیابت

برگ زیتون بر شکل گیری محصولات نهایی گلیساسیون (AGEs) مؤثر است و این ماده می تواند عامل ایجاد دیابت و دیگر بیماری های مزمن باشد.

از دیگر فواید برگ درخت زیتون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        تنظیم ضربان قلب

·        افزایش جریان خون در شریان های کرونری

·        درمان بیماری های قلبی و عروقی

·        تعادل قند خون

·        درمان فشار خون

·        درمان فلج اطفال

·        درمان واکنش آلرژیک

·        درمان آنفولانزا

·        ارتقای سلامت شش ها

·        مبارزه با رادیکال های آزاد

·        مسکن درد مفاصل

·        دندان درد

·        کاهش اشتهای غذا

·        درمان طبیعی برای عفونت های گوش

·        درمان علائم سرما خوردگی

·        بهبود التیام زخم

نکاتی برای آماده کردن چای برگ زیتون

نکاتی برای آماده کردن چای برگ زیتون

شما می توانید به راحتی دمنوش برگ زیتون را از عطاری و مغازه ها خریداری کنید همچنین می توانید برگ ها را خودتان نیز تهیه نمایید. برگ های با کیفیت را انتخاب نمایید که صبح وقتی شبنم خشک می شود چیده باشند ، خشک کردن برگ زیتون می تواند به خوبی مواد مغذی را حفظ کند بنابراین شما باید برگ ها را در حرارت حدود 65 درجه سانتیگراد قرار دهید . وقتی به طور کامل خشک شد، می توانید یک قاشق چای خوری از این دمنوش را در یک فنجان آب داغ ریخته و آن را به مدت 10 دقیقه خیس نمایید. اگر دوست دارید، می توانید آن را سرد کرده و یا تکه های یخ به آن اضافه کنید. مصرف توصیه شده برگ های زیتون، روزانه سه فنجان است.

لاغری و چربی سوزی با دم کرده برگ زیتون

آیا برگ زیتون باعث لاغری می شود؟ دم کرده برگ زیتون باعث لاغری و کم شدن حجم چربی ها می شود. اگر قصد دارید خود برگهای زیتون جوشانده لاغری تهیه نمایید 8 عدد برگ درخت زیتون را با یک استکان آب روی حرارت قرار داده به طوری که به مدت 10 الی 15 دقیقه بجوشد و حجم آن کم شود و با یک شیرین کننده طبیعی مثل قند میل نمایید.

عوارض استفاده از برگ زیتون چیست؟

با توجه به اینکه برگ زیتون برای سلامتی مفید است مصرف نامناسب آن عوارضی نیز دارد. برخی از عوارض جانبی نوشیدن بیش از حد دمنوش برگ زیتون این است که باعث خارش پوست و اسهال، ادرار، سردرد، قند خون پایین می شود. اگر علائم را در خود دیدید، مصرف برگ های زیتون را کاهش دهید.

برگ زیتون در بارداری و شیردهی

تاکنون اطلاعات کافی در رابطه با تاثیر برگ زیتون در دوران بارداری و شیردهی وجود نداشته اما توصیه می شود در دوران بارداری و شیردهی زیاد مصرف نکنید.

عوارض برگ زیتون در دیابت

همانطور که گفته شد عصاره برگ زیتون تاثیر خوبی بر شکل گیری گلیسیری دارد، اما به احتمال زیاد قند خون را کاهش خواهد داد. افراد دیابتی باید قبل از مصرف برگ زیتون از پزشک اجازه بگیرند و قند خون خود را چک کنند.

قبل از جراحی برگ زیتون استفاده نکنید

استفاده از برگ زیتون بر کنترل قند خون در طول و بعد از عمل جراحی تاثیر می گذارد. به همین دلیل برای افرادی که عمل جراحی دارند توصیه شده است که دو هفته قبل از جراحی از عصاره برگ های زیتون استفاده نکنید.

جمع بندی

در این مطلب از فتلک به خواص شگفت انگیز برگ درخت زیتون پرداخته شد حال شما با خواص آن آشنا شدید و همچنین از عوارض آن آگاهی دارید چای برگ زیتون یکی از بهترین دمنوش ها با خواص بالا است و برای سلامت بدن بسیار مفید است اگر شما نیز تا به امروز از خواص بی نظیر برگ زیتون آگاهی نداشتید حال می توانید از خواص آن بهرمند شوید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

امیتاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!