معرفی انواع برنج هاشمی و راهنمای خرید برنج هاشمی

برنج هاشمی گیلان یکی از پر طرفدارترین برنج های ایرانی است و طعم‌ و عطر خوش برنج‌ ایرانی را کاملا حس می کنید این برنج پرمصرف ترین برنج در کشور است.

کاشف برنج هاشمی کیست؟

احتمالا شما نیز به این فکر کرده اید که چرا نام برنج، هاشمی است؟ برنج هاشمی نام خود را از کاشف خود، آقای یوسف هاشمی زاده گرفته است. برنج هاشمی در استان گیلان و در شهر رشت در روستای چاپارخانهکشف شد.
جالب است بدانید این برنج به شکل چند خوشه و به طور اتفاقی در شالیزار و توسط آقای هاشمی زاده کشف شد و با پیگری و کشت دوباره این چند خوشه بعد از چند سال این برنج در کارخانه برنجکوبی توسط صاحب کارخانه شناخته شد زیرا صاحب کارخانه محصول جدید پر باری را می دید و از آقای هاشمی زاده پرسید نام این برنج چیست در پاسخ می گوید هنوز نامی ندارد به همین دلیل صاحب کارخانه نام این برنج را نام کاشف آن  هاشمی می گذارد و امروزه به برنج هاشمی معروف است.

شکل ظاهری برنج هاشمی چگونه است؟

برنج هاشمی دارای ظاهری دانه بلند و چاق و رنگ آن سفید متمایل به کرم است.

برنج هاشمی در کجا کشت می شود و نحوه کشت آن چکونه است؟

برنج هاشمی در استان گیلان و مازندران کشت می‌شود. برنج هاشمی محدود به منطقه خاصی نیست و امروزه در اکثر نقاط کشور کشت میشود. مناطق مناسب برای کشت این برنج شهرستان های فریدونکنار و آستانه اشرفیه هستند.

زمان کشت برنج هاشمی با آغاز سال جدید اوایل ماه فروردین شروع می شود و در این هنگام کشاورزان طی مراحلی اقدام به آماده نمودن بذر، خزانه، پاشیدن بذر ها در خزانه و آماده نمودن شالیزار ،کاشت نشا (گیاه سبز برنج)،  وجین کردن (از بین بردن علف های هرز)، سم پاشی و در اواخر ماه برنج خود را برداشت می کنند.

بهترین برنج ایرانی برنج هاشمی است؟

یکی از محبوب ترین و بهترین برنج ایرانی ، برنج هاشمی معطر گیلان است که به دلیل پرطرفدار بودن این برنج، فتلک امکان خرید آن را چه به صورت عمده و چه به صورت کیلویی خواهد داد.

مطلب پیشنهادی: معرفی انواع برنج ایرانی – بهترین نوع برنج ایرانی کدام است؟

در کدام منطقه کاشت برنج هاشمی کیفیت بهتری دارد؟

برنج هاشمی در مناطق مختلف کشت می شود برنج های هاشمی شمال به ویژه گیلان، مازندران از کیفیت بالایی برخورداند.

نحوه تشخیص برنج هاشمی اصل

شکل ظاهر دانه‌ برنج هاشمی معمولا کشیده بوده و نسبت به دیگر گونه ها چاق تر است ( به غیر از برنج بینام، امراللهی، عنبربو)

رنگ دانه برنج هاشمی سفید و تقریبا مایل به کرم بوده، همچنین این برنج هنگام پخت عطر بسیار خوبی داشته و قد می کشد از خصوصیات دیگر برنج هاشمی، ظاهر عالی،کیفیت مناسب ، خوش طعم و پس از پخت، نرمی تا مدتی حفظ می شود.

دقت در یک دست بودن و قاطی و مخلوط نبودن با دیگر برنج ها متاسفانه بعضی فروشندگان سودجو برنج هاشمی ایرانی را با اقلام پر محصول خارجی مخلوط می کنند و ادعا می‌کنند که برنج هاشمی را با قیمت ارزان‌تری به فروش می‌رسانند و تشخیص این مورد برای خریداران کار دشواری است به همین دلیل اکیدا توصیه می‌کنیم که خرید های خود را از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید.توصیه ما به شما این است که برای طبخ برنج هاشمی گیلان از برنج‌های کهنه‌تر استفاده نمایید، به این دلیل که هنگام پخت از کیفیت بیشتری برخوردار بوده و دقت داشته باشید که دانه‌های برنج هاشمی شکسته نباشد و همچنین خرده برنج در آن وجود نداشته باشد. برنج هاشمی درجه یک باید دانه‌هایی به طور کامل یکدست و باریک باشد.

انواع برنج هاشمی کدامند؟

برنج هاشمی در شکل گوناگون بوده بعضی از آن دانه های قلم ریز ، چاق و بعضی قلم بلند هستند.توجه داشته باشید برنج هاشمی در بازار برنج به نام های گوناگون عرضه می شود و همین مسئله باعث سردرگمی مشتریان می شود. دقت داشته باشید اینکه گفته میشود برنج طارم هاشمی منظور این است که برنج طارم و هاشمی باهم مخلوط شده اند.

برنج هاشمی استخوانی

برنج هاشمی استخوانی با شیرودی پر محصول بوده به همین دلیل قیمت آن ارزان است .این برنج از عطر و طعم عالی برخوردار است.

برنج استخوانی از نظر شکل شبیه برنج طارم هاشمی بوده و اما رتبه این برنج بعد از برنج هاشمی،‌ طارم و علی کاظمی است. برنج هاشمی استخوانی برای مصرف شرکت‌های صنعتی بزرگ و رستوران‌ها و همچنین مراسم نذری استفاده می شود. پیشنهاد می کنیم از برنج هاشمی استخوانی و برنج لاشه هاشمی برای پخت غذاهایی مانند شعله ‌زرد یا شیربرنج استفاده کنید. دقت کنید که منظور از برنج اسـتخوانی، دانه آن سفت بوده و به آسانی قابل شکستن نخواهد بود. توجه داشته باشید اگر برنجی مرغوب نباشد دارای شیارهای بسیار ظریفی روی بدنه آن‌ها می بینید، شکننده بوده و در طول فرآیند پخت، دچار شکستگی خواهد شد و پس از پخت یک‌دست نبوده و ظاهر خوبی نخواهد داشت.برنج‌های استخوانی به این شکل شکنندگی نداشته و روی آن‌ها شیار نیست. از انواع این رقم می‌توان به برنج طارم استخوانی، برنج دم سیاه استخوانی، برنج هاشمی استخوانی و برنج شیرودی استخوانی نام برد که در بازار به فروش می‌رسند. جالب است بدانید هر چه زمان ماندگاری برنج استخوانی یا شیرودی بیشتر شود، کیفیت آن نیز افزایش می یابد.

برنج هاشمی، برداشت گرم و سرد

برنج هاشمی به دو شکل گرم و سرد برداشت می شوند. به یاد داشته باشید برداشت برنج نوع سرد حدودا دو هفته نسبت به نوع گرم دیرتر خواهد بود و همین موضوع سبب می شود شکل این دو برنج با یکدیگر متفاوت باشد. به طور معمول برنج هاشمی نوع گرم کمی چاق تر و کوتاه تراست. اما از نظر قیمت تفاوتی ندارند. اما نوع سرد بلند تر بوده و کمی حالت روغنی دارد و به این نوع برنج معمولاً برنج هاشمی معطر یا برنج هاشمی عطری نیز می گویند.

برنج هاشمی آستانه اشرفیه

یکی دیگر از انواع برنج هاشمی، برنج هاشمی آستانه اشرفیه گیلان است که تنها در مزارع آستانه و اطراف این شهر کشت می شود. به دلیل وجود رودخانه سفیدرود و همچنین خاک بسیار حاصل خیز و مناسب نسبت به دیگر شهرهای گیلان برای کشت برنج مناسب تر خواهد بود و بهترین برنج را در دل خاک برداشت خواهد کرد. پس بدون شک می توان گفت قیمت برنج هاشمی آستانه اشرفیه نسبت به سایر نمونه های گیلان گران تر است.

برنج هاشمی دودی

برنج هاشمی دودی نسبت به دیگر برنج ها متفاوت تر کشت می‌شود. اما برنج دودی همان برنج خوش عطر و خوش مزه است که در مراحل تولید به شکل نوع دودی تبدیل می شود. معمولاً برنج هاشمی دودی نسبت به برنج هاشمی عطری رنگ تیره تری دارد و دانه های آن به خاطر پخته شدن عطر متفاوت ترین تولید می کند.

برنج هاشمی فریدونکنار

برنج هاشمی فریدونکنار از منطقه فریدونکنار تهیه شده است که کیفیت پخت بسیار خوبی دارد. به یاد داشته باشید مدل هاشمی نسبت به دیگر برنج ها کمی گران تر است. جالب است بدانید برنج کشت دوم فریدونکنار نسبت به سایر مناطق باکیفیت تر است. به این دلیل که در این منطقه امکان کاشت دوم فراهم بوده همچنین مشکل کم آبی وجود نخواهد داشت. فرق کشت دوم این است که کشاورزان از برنج طبع گرم و گونه ها مقاوم و با دوام و زودرس استفاده می کنند. به همین دلیل، گونه هاشمی کشت دوم بسیار کم دیده می شود. پس اگر قیمت گران برنج هاشمی کشت دوم گران روبرو شدید، اصلا تعجب نکنید.

برنج طارم هاشمی چیست؟

یکی دیگر از انواع برنج هاشمی برنج طارم ‌هاشمی است که به وسیله کشاورزان توسعه داده شده است و مخلوطی از برنج طارم و برنج‌ هاشمی است. این برنج کیفیت بالایی دارد در حال حاضر می‌توان برنج طارم هاشمی را جزو مرغوب‌ترین و بهترین برنج‌های مازندران نام برد. همچنین برنج طارم‌ هاشمی در مقایسه با طارم عطری از دانه‌های بزرگتری برخوردار است و همچنین رنگ این برنج سفید مایل به رنگ کرم است و موقع پخت بیشتر از سایر برنج‌های ایرانی ری می‌کند.

خرید برنج طارم هاشمی

برنج طارم یکی از انواع برنج هاشمی بوده که کیفیت مناسبی دارد و جزو بهترین و با کیفیت‌ترین برنج‌هایی است که در مازندران کشت می‌شود. برنج طارم هاشمی در مقایسه با طارم عطری و برنج اصلی هاشمی قد کوتاه‌تری داشته و عطر و طعم هم کمتر از دو گونه قبل است. قیمت برنج درجه یک هاشمی نسبت به انواع معمولی و ویژه قیمت بالاتری دارد و در حال حاضر بهترین نوع برنج هاشمی، برنجی است که با عنوان برنج درجه یک هاشمی معروف است.

مزایای برنج هاشمی

یکی از مزایای برنج هاشمی خوش‌پخت و مجلسی بودن آن است و عطر بسیار خوبی برخوردار است. برنج هاشمی دانه‌های بلند داشته و رنگ آن کرم است. در زمان کشت برنج در شالیزار سم‌زدایی کمتری نسبت به سایر برنج‌های موجود صورت می‌گیرد و آفت‌هایی مانند کرم ساقه خوار کمتر به سمت ساقه برنج هاشمی خواهد رفت و به همین دلیل برنج هاشمی از این نوع آفات مصونیت بیشتری دارد.

تفاوت برنج هاشمی و طارم در چیست؟

برنج طارم یکی از مرغوب ترین برنج های ایرانی است که برای نخستین بار در شهر طارم در استان زنجان تولید شد. برنج هاشمی و طارم دارای دانه های کشیده هستند و همچنین رنگ سفید متمایل به کرم دارند و به عنوان بهترین برنج های ایرانی معروف هستند. تفاوت این دو برنج در ظاهر آنها بوده و به طور معمول دانه های هاشمی نسبت به دانه های طارم چاق تر است و به گفته  مصرف کنندگان نسبت به برنج طارم بعد از پخت نرم تر و چرب تر به نظر می‌رسد. اما برنج‌ طارم حالت سفت تری و خشک تر دارد.

قیمت برنج هاشمی

قیمت برنج هاشمی به دلیل عطر و طعم منحصر به فردی که دارد و محبوبیت زیادش بین مردم، نسبتا مناسب است و قیمت خوبی دارد. همچنین توجه داشته باشید که قیمت برنج هاشمی به عواملی مختلفی در انواع برنج بستگی دارد که از میان آن‌ها می‌توان به میزان خرده برنج، اندازه دانه‌های برنج، کیفیت پخت برنج و غیره اشاره کرد. برنج هاشمی اصل و درجه یک ، دانه‌های بلندی دارد و هنگام پخت به خوبی ری می‌کند. هم‌چنین میزان خرده برنج در آن وجود ندارد به همین دلیل از کیفیت و قیمت بسیار مطلوبی برخوردار است. قیمت این برنج در بازار معمولا برابر با برنج طارم و پایین تر از برنج کشت دوم است
لازم به ذکر است کیفیت و منطقه برداشت شده بستگی دارد در قیمت ها تاثیر گذار است

طرز پخت برنج هاشمی

نحوه پخت برنج هاشمی گیلان برنج را به خوبی می‌شوییم تا آب ظرف کاملا شفاف شود، سپس ۲۰ تا ۳۰ دقیقه آن را خیس می کنیم و مقداری نمک به برنج اضافه کرده و روی حرارت زیاد قرار می‌دهیم. توجه داشته باشید می‌توان آن را  بدون روغن هم دم نمود و به جای آن از آب استفاده نماییم. هنگامی که برنج در حال جوشیدن است یک یا دو قاشق روغن به آن اضافه نمایید تا به خوبی قد بکشد و توصیه می کنیم برنج را کمی زودتر بردارید.
بهترین روش پخت برنج هاشمی به دو روش سنتی کته و آبکش است.

نحوه قد کشیدن برنج هاشمی

برنج هاشمی بیشتر به خوش قد بودن معروف است و قد کشیدن آن به مرغوب بودن برنج نیز وابسته است.
نحوه قد کشیدن برنج هاشمی همانند دیگر گونه های برنج است. اما بهتر است برای ری کردن خوب آن از روش آبکش استفاده نمایید و نکات زیر را رعایت کنید :

انتخاب قابلمه ای مناسب به مقدار حجم برنجی که انتخاب کرده اید.

زمانی که برنج در حال جوشیدن است چند قالب یخ یا آب سرد در قابلمه بریزید حالت شوک می شود.

اضافه کردن روغن مایع در هنگام جوشیدن برای دون دون در آمدن برنج در آخر هنگام آبکش کردن برنج بر روی آن آب سرد بریزید.

قیمت برنج هاشمی در سال 1402

قیمت برنج هاشمی اعلا در سال جدید طبق میزان تولید و همچنین هزینه های پرداختی کشاورزان طی مراحل کاشت تا برداشت مشخص خواهد شد. میزان بارندگی و همچنین شرایط آب و هوایی نیز روی قیمت برنج هاشمی تاثیرگذار است.

خرید برنج هاشمی

با خرید برنج هاشمی معطر گیلان بصورت آنلاین از فروشگاه فتلک در کیسه‌های ۵ و ۱۰ کیلویی خریدی مطمئن داشته باشید و درب منزل تحویل بگیرید همچنین می توانید قیمت روز برنج هاشمی را مشاهده نمایید. با خرید برنج هاشمی تجربه خرید برنج ایرانی خوش‌عطر و خوش طعم را تجربه کنید.

 سوالات متداول

قیمت برنج هاشمی چقدر است؟برای اطلاع از قیمت برنج هاشمی می توانید قیمت ها را در سایت فتلک مشاهده کنید.

برنج طارم بهتره یا برنج هاشمی؟ می توان گفت برنج هاشمی و برنج طارم بهترین و پرفروش ترین برنج های ایرانی هستند که از نظر طعم و عطر بسیار عالی هستند. تفاوت برنج ‌هاشمی و طارم در شکل ظاهری آن ها است برنج هاشمی کمی چاق تر از دانه های برنج طارم است.

برنج طارم ارزان تر است یا برنج هاشمی؟ گران ترین برنج ایرانی برنج هاشمی است اما برنج طارم نیز قیمت بالایی دارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

امیتاز میانگین 3 / 5. تعداد آرا: 2

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید!

یک دیدگاه برای “معرفی انواع برنج هاشمی و راهنمای خرید”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!