نانو ذرات در لباس های خود تمیز شونده چه نقشی دارند؟

امروزه استفاده از نانوذرات برای کیفیت لباس، پیشرفت جدیدی نیست. از اواسط دهه 2000، بسیاری از تولیدکنندگان پوشاک شروع به استفاده از نانوذرات نقره با کیفیت ضد میکروبی در محصولات خود کردند. اخیراً پیشرفت‌های قابل توجه ای در پارچه‌های خود تمیز شونده که از نانوذرات استفاده می‌کنند، صورت گرفته است.

سازندگان پوشاک همچنین از نانوذرات سیلیکا بر روی سطح منسوجات برای ایجاد لباس‌های دافع مایع استفاده کرده‌اند. نانوذرات کشش سطحی کافی برای جلوگیری از خیساندن مایعات به پارچه ایجاد می کنند. در عوض، مایعی که روی این پارچه ریخته می‌شود، به شکل دانه‌هایی در می‌آید که به راحتی روی سطح پارچه قرار می گیرد.این مزیت نانوذرات نیاز به تمیز کردن را کاهش می‌دهد .

لباس خود تمیز شونده با انرژی خورشید

فناوری لباس‌های خود تمیز شونده دائماً با پیشرفت‌های جدید فناوری نانو در حال پیشرفت بوده و یکی از پیشرفت‌های اخیر در توسعه منسوجات نانوذرات، زمانی که پارچه‌هایی که توسط نور خورشید فعال می‌شوند، خود تمیز شونده است.

این منسوجات خود تمیز شونده دارای نانوذراتی است که وقتی در معرض نور قرار می گیرند، مواد آلی را تجزیه خواهند کرد. برای دستیابی به نتیجه، دانشمندان بر روی نانوذرات مبتنی بر مس و نقره تمرکز کردند که به دلیل قابلیت جذب نور مرئی مشهور هستند. هنگامی که این نانوذرات در معرض نور قرار می‌گیرند، به اصطلاح الکترون‌های داغ ایجاد می‌کنند که انفجاری از انرژی را تخلیه می‌کنند که قادر به تجزیه مواد آلی است.

مانع اصلی دانشمندان توسعه راهی برای ساخت این نانوساختارها در مقیاس تجاری و ادغام مناسب آنها بود.

بر اساس گزارش آنها، رویکرد تیم مطالعه شامل رشد نانوساختارها درست روی منسوجات با خیساندن لباس در چندین محلول مختلف در مدت 30 دقیقه بود. هنگامی که تیم مطالعه منسوجات جدید خود را با قرار دادن در معرض نور آزمایش کردند، کمتر از شش دقیقه طول کشید تا خود تمیز شوند.

دانشمندان گفتند که در حال کار بر روی تولید منسوجات با کیفیت لباس هستند که می توانند لکه های ارگانیک را پس از پوشیدن در زیر نور خورشید یا قرار دادن زیر یک لامپ با روشنایی کافی، خود تمیز کنند.

همچنین می توان از نانوذرات برای خلاص شدن از شر مولکول های ایجاد کننده بو استفاده کرد. در حالی که از نانوذرات نقره برای جلوگیری از بو با کشتن برخی باکتری ها استفاده شده است، نانوذرات اخیراً توسعه یافته می توانند ترکیبات تند را تغییر دهند. به‌جای پوشاندن بو به‌عنوان اسپری پارچه، منسوجات نانوذرات جدید برای تغییر شیمیایی مولکول‌های بو طراحی شده‌اند و علت اصلی را برطرف می‌کنند.

در یک تلاش تحقیقاتی، دانشمندان دریافتند که نانوذرات مس- سیلیکا می‌توانند بوی اتیل مرکاپتان، یک افزودنی گاز نفتی را که به ما امکان می‌دهد بوی گاز نشتی را حس کنیم، از بین ببرند. هنگامی که مولکول های اتیل مرکاپتان با نانوذرات مس- سیلیکا برهم کنش می کنند، به قسمت بیرونی ذرات متصل می شوند و بو را از بین می برند.

به نظر می‌رسد این ذرات کاهش‌دهنده بو پایدارتر از ذرات نقره ضد میکروبی هستند، زیرا به ترکیبات شیمیایی حمله می‌کنند و فعالیت ضد باکتریایی عمومی را انجام نمی‌دهند.

مزایای استفاده از نانو ذرات در پوشاک

  • پایداری کیفیت لباس
  • از بین بردن لکه ها
  • ازبین بردن بوی لباس

معایب استفاده از نانوذرات در پوشاک

هنوز در مورد استفاده از نانوذرات در لباس مسائل مهمی وجود دارد. به عنوان مثال، شستن لباس‌ها با نانوذرات نقره آن‌ها را در فاضلاب رها می‌کند که یک مسئله بالقوه زیست‌محیطی و یک عامل محدودکننده در این اقدام ضد میکروبی است.

انتشار بالقوه نانوذرات در اکوسیستم بحث های قابل توجهی است، به ویژه اینکه نانوذرات فلزی می توانند در شرایط محیطی به یون های سمی تبدیل شوندکه خطر بزرگی است . این واقعیت نگرانی‌هایی را در مورد سایر سیستم‌های نانوذراتی ایجاد کرده است که اثرات اکولوژیکی آنها به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است. با این حال، مزایای زیست محیطی احتمالی منسوجات خود تمیز شونده، مانند مصرف کمتر آب، ارزش بررسی دارد.

نتیجه گیری

نانو ذرات در صنعت پوشاک مزایا و معایبی دارد که با پیشرفت آن می توان استفاده های کاربردی داشت . لباس ها دیر خراب می شوند و کیفیت خودشان را بیشتر حفظ می کنند با استفاده از نانو ذرات در لباس، کارها سریعتر انجام می شود چون خیلی نیاز به شستشو ندارد و راحتی را به ارمغان می آورد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

امیتاز میانگین 5 / 5. تعداد آرا: 1

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!