نیم دانه برنج چیست - انواع نیمدانه برنج کدامند؟

نیم دانه برنج چیست؟

سوال خیلی از مشتریان این است که نیمدانه برنج چیست؟ نیم دانه برنج در واقع برنجی است که هنگام تولید و آماده سازی شکسته شده است علت های مختلفی دارد از جمله این که دانه ها نارس هستند، حمل و نقل نادرست، آسیب رسیدن در هنگام تبدیل شالی به برنج، افتزدگی ساقه برنج در زمان رشد آن، باران بی موقع در زمان رشد برنج و خشک کردن نادرست برنج در کارخانه شالیکوبی می تواند علت این اتفاق باشد. به یاد داشته باشید نیم دانه برنج برای مصارف گوناگونی استفاده می شود اما هنگام خرید برنج باید توجه داشته باشید که برنج، زیاد دارای دانه های شکسته نباشد.

نحوه تولید نیم دانه

هنگامی که پوست برنج گرفته شد، برنج وارد دستگاه دیگری خواهد شد که کارش سفید نمودن دانه های برنج است.

این دستگاه به وسیله کاردک دانه های برنج را شیشه‌ای و سفید می کند. دانه هایی که به هر دلیلی  مقاوم نبوده و می شکنند.

همچنین می توان با الک کردن برنج معمولی را از برنج‌های شکسته و ریز جدا نمود. این جداسازی صد در صد نبوده و نیز نیمی از نیم دانه‌ها در برنج اصلی قرار دارند.

به یاد داشته باشید به برنج‌های ریز و شکسته نیم دانه گفته می شود و به برنج‌های معمولی برنج بوجاری شده می گویند.

انواع نیمدانه برنج کدامند؟

با توجه به اینکه دانه برنج در هنگام شکسته شدن به 2, 3 و 4 قسمت تقسیم می شود، هر کدام به صورت مجزا بسته بندی شده و کاربرد مختلفی دارد در ادامه مقاله با انواع آن آشنا می شوید.

نیمدانه درشت چیست؟

نیم دانه درشت به دانه های برنجی می گویند که به دو نیم یا به یک سوم دانه اولیه تقسیم شده است نام این نیم دانه را در استان های مختلف دونیم، سرلاشه و لاشه شناخته می‌شود. از این نیم دانه ها بیشتر برای مصرف خوراکی استفاده می شود که نسبت به برنج قیمت پایین تری داشته ولی عطر و طعم برنج کامل را خواهد داشت و اگر درست پخت شده باشد شبیه به برنج دانه کامل خواهد شد.

نیم دانه متوسط چیست؟

این مدل نیم دانه از نصف دانه کامل یا یک سوم دانه کامل تولید می شود و می توان از آن برای استفاده در غذاهایی برای مثال غذای کودک، آش و شله زرد استفاده نمود.

نیمدانه ریز چیست؟

به طور کلی نیمدانه ریز از یک چهارم دانه کامل ایجاد می شود و می توان از آن برای تولید آرد برنج و همچنین خوراک طیور استفاده کرد آرد برنج در صنعت بیسکوییت و قنادی ها کاربرد زیادی دارد و همچنین در پخت شیرینی, غذاهای خانگی و غذای کودک کاربرد فراوان دارد.

نیمدانه انواع برنج

نیمدانه رقم های کیفی

نیمدانه رقم های کیفی برای مثال صدری و هاشمی عطر و طعم بهتری نسبت به رقم های پرمحصول داشته و همچنین سبک تر است. نیم دانه ای که برای تولید آرد استفاده می شود عطر بسیار خوبی دارد و این محصولات خشک نخواهند شد. شناسایی نیم دانه رقم های کیفی از رقم های پرمحصول مشکل است و همچنین راه را برای افراد سودجو باز خواهد گذاشت.هنگام خرید نیم دانه توجه داشته باشید و از جاهای مطمئن خرید نمایید.

نیمدانه رقم های پرمحصول

امروزه رقم های پرمحصول زیادی وجود داشته که نیم دانه های آن روانه بازار می شوند برای مثال انواع فجر ،شیرودی, ندا و… وجود دارد. دقت داشته باشید رقم های پرمحصول به این دلیل که معطر نبوده و پس از پخت خشک شده و همچنین دیر هضم هستند یا استفاده از آن در غذا قیمت پایین تری دارند.

نیمدانه سورت شده چگونه است؟

به یاد داشته باشید نیمدانه به دلیل سایز کوچک آن اگر به همراه ضایعات باشد پاک کردن آن در حجم زیاد بسیار دشوار و غیرممکن می شود. دستگاه کالرسورتینگ دستگاهی است که می تواند با استفاده از سیستم پرتاب بادی دانه ها و دوربین های هوشمند، برنج ها را به تفکیک رنگ جدا کند و هر دانه ای که رنگ برنج نباشد را جداسازی کند. همچنین سرعت و دقت این دستگاه زیاد بوده و تحول بزرگی در فرایند تولید برنج داشته است.

مطلب پیشنهادی: طرز تهیه شیر برنج مجلسی با برنج نیم دانه

کاربرد نیمدانه برنج در جیره غذایی مرغ چیست؟

همانطور که می دانید نگهداری از دام و طیور به هزینه های بسیار زیاد با توجه به رشد علم و فناوری بخصوص در نگهداری از دام و طیور و دامپروری با توجه به هزینه های بسیار زیاد باید شاخصه های دقیق را برای استفاده خوراک دام و طیور در نظر بگیرید. تحقیق هایی که توسط پژوهشگران حوزه علوم تغذیه دام و طیور بر روی پانصد عدد جوجه گوشتی در دسته بندی های گروه های 25 عددی انجام می شود و در بازه های زمانی متفاوت مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است نشان می دهد که استفاده از نیمدانه برنج در غذای جوجه ها به میزان بیست درصد سبب شده است وزن جوجه ها ، وزن کبد و مصرف خوراک جوجه ها افزایش پیدا کند. همچنین برای تغذیه دام و طیور به جز محصولات اصلی برنج که شامل نیمدانه برنج سایز ریز است از محصولات فرعی نیز مانند شلتوک برنج،کلش، کاه برنج، ساقه و برگ ریز استفاده خواهد شد. به یاد داشته باشید به دانه های خرمن کوب شده برنج، شلتوک برنج نیز شناخته می شود. از آن برای خوراک گاو و بره ها استفاده می شود و همچنین آسیاب شده این محصول می تواند در جیره غذایی مرغ های تخم گذار تا 35 درصد استفاده شود.

جمع بندی

از نیم دانه برنج می توان در انواع غذا استفاده نمود و یا می توانید برای دام و طیور نیز استفاده کنید. این محصولات در اندازه های مختلف بوده و با دستگاه بخصوصی اندازه های آن ها جدا سازی و عرضه می شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

امیتاز میانگین 4 / 5. تعداد آرا: 1

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!