روغن زیتون

روغن زیتون از خواص بسیار زیادی برخوردار است.  روغن زیتون پر خاصیت از فشردن میوه درخت زیتون تهیه می شود. خاستگاه درخت زیتون در منطقه شرق مدیترانه و خاورمیانه تقریبا بین النهرین، فلسطین، سوریه، لبنان، یونان، قبرس، اردن و … می باشد. تاریخ استفاده از روغن زیتون به بیش از 6000 سال قبل می رسد. حدود 3500 سال قبل از میلاد مسیح مستندات تاریخی به صورت لوحه های گلی در زمان پادشاه کرت مینوس اطلاعات جالبی در مورد انواع روغن زیتون و بازرگانی آن ثبت شده است. تاریخ دقیقی برای ورود درخت زیتون به ایران مشخص نشده. برخی از مورخان ورود آن را هم زمان با صدر اسلام و حمله اعراب به ایران می دانند. و عده ای به دوره ی تیمور گورکانی نسبت داده اند. از طرفی می توان از طریق عمر 1000 ساله درختان زیتون قدیمی در علی آباد که خود پاجوش درختان 2000 سال پیش بوده اند، محدوده ی تاریخی استفاده از روغن زیتون در ایران را حدس زد.

هم اکنون محصول روغن زیتون در کشور های اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، یونان، آرژانتین از همه جای جهان بهتر و بیشتر است و قسمت اعظم روغن زیتون جهان را تامین می کنند.

امروزه بیش از 61 روستا از شهرستان های رودبار و منجیل در استان گیلان و 34 روستا از طارم علیا و 15 روستا از طارم سفلی در زنجان و همینطور در بخش وسیعی از استان گلستان باغ های زیتون وجود دارد.

پیشینه روغن زیتون

 ابتدا مردم مینون (تمدن یونانی در عصر برتر نواحی مدیترانه ای) روغن زیتون را تولید کردند . گوشت له شده و خمیری شده ی میوه ی زیتون را در داخل مخزن ثابتی می ریختند و پس از مدتی روغن زیتون در قسمت بالایی جمع می شد و بعد آب و بقیه مواد را از قسمت انتهایی مخزن خارج می کردند.

امروزه از روغن زیتون در پخت و پز و همچنین در تهیه مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند. از این روغن صابون هم تهیه می شود، البته روغن زیتون را در صنایع دارویی و همچنین به عنوان سوخت چراغ های نفتی هم بکار می برند .

مردم در طول تاریخ از روغن زیتون در مراسم مذهبی ، آئینی و مصارف دارویی استفاده فراوانی می کردند و کم کم  تبدیل به یک منبع غذایی مهم در فرهنگ ها شد. جالب است بدانید که روغن زیتون از اجزا اصلی رژیم غذایی مدیترانه ای است که برای سلامت قلب هم مفید است.

شما می توانید با کیفیت ترین روغن زیتون رودبار را از فروشگاه اینترنتی فتلک رشت خریداری نمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

امیتاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!