چگونه عسل طبیعی را از غیر طبیعی تشخیص دهیم؟

یکی از سوالاتی که بیشتر افراد می پرسند این است که چگونه اصل بودن عسل طبیعی را تشخیص دهیم؟ با توجه به اینکه تقلب های زیادی در تولید عسل انجام می شود یکی از نگرانی های افراد هنگام خرید این است که آیا عسلی که میخرند واقعا طبیعی است؟ تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا با نحوه تشخیص اصل بودن عسل آشنا شوید.

عسل طبیعی چگونه است؟

عسل طبیعی را زنبور ها با تغذیه از شهد گل‌ها و گیاهان مختلف، آن را فرآوری و تغلیظ می کنند و سپس در کندو ذخیره سازی می کنند. حال اگر زنبورها به جای شهد گل‌ها و گیاهان از شکر یا قند سفید و یا انواع آب میوه‌ها تغذیه نمایند آن عسل دیگر طبیعی نیست. پس منبع شهدی که زنبور از آن تغذیه می کد مهم است.

انواع عسل غیرطبیعی یا تقلبی کدامند؟

در ابتدا باید بدانیم چگونه عسل تقلبی تولید می شود به این دلیل که روش‌ تشخیص آن‌ها متفاوت است. سه روش برای ایجاد عسل تقلبی وجود داشته که می توانید تمام عسل های تقلبی را از این روش ها تشخیص دهید.

1-     عسل تغذیه‌ای تقلبی

در این روش کندودار برای تغذیه زنبوران از شهد گل‌ها و گیاهان و همچنین در کنار آن‌ها با انواع مواد مصنوعی برای مثال قند، شکر، حتی شیرین کننده های صنعتی یا شیره خرما برای مثال ساخارین تغذیه می‌کند. در این حالت عسل را زنبور تولید کرده اما منبع شهد طبیعی نخواهد بود و تقلبی است. در این روش زنبور عسل بیشتری تولید خواهد کرد و بارگیری کندو افزایش خواهد داشت. به یاد داشته باشید ممکن است زنبوردار برای حفظ سلامت زنبور‌ها در بعضی از فصل‌ها که گل و گیاه در آن منطقه وجود نداشته، اقدام به تغذیه مصنوعی زنبورها کند، در این صورت مانعی ندارد. اما توجه داشته باشید این عسل نباید به عنوان عسل طبیعی به فروش برسد.

2-     عسل مخلوط تقلبی

در این روش زنبوردار یا فروشنده برای اینکه حجم عسل را زیاد کنند، عسل را به طور مستقیم با شیره‌ی میوه‌ها ،شربت قند یا شکر و یا شیره‌ی میوه‌ها مخلوط می‌کند و به عنوان عسل خالص عرضه می نماید. اگر در داخل عسل از ترکیبی استفاده شود که در آن آب باشد باعث تخمیر و همچنین ترش شدن عسل خواهد شد و برای خریدار قابل تشخیص خواهد بود، می توان گفت درصد تولید این نوع از عسل بسیار پایین بوده زیرا با این کار همان مقدار عسل طبیعی نیز از بین خواهد رفت.

3-    عسلی به طور کامل تقلبی

در این نوع روش عسل به طور کامل مصنوعی است و از تغلیظ شیره‌ی بعضی از میوه‌ها برای مثال توت، خرما و حتی گاهی ملاس چغندر یا از حرارت دادن مواد گلوکزی و  برای قوام در بعضی موارد برای ایجاد طعم و بو نیز از برخی از اسانس‌های شبیه به عسل استفاده می‌شود تا طعم و بویی شبیه به آن را پیدا کند.

روش های تشخیص عسل اصل از تقلبی

همانطور که گفته شد روش‌های متفاوتی برای تولید عسل تقلبی وجود داشته که تشخیص آن‌ها در اکثر مواقع برای خریدار عادی می تواند کاری دشوار و غیر ممکن باشد. در این بخش دو روش مطمئن برای تشخیص عسل اصل آورده شده است.

1-     از زنبوردار معتمد و فروشنده عسل بخرید

یکی از راه های موثر برای اطمینان از طبیعی بودن عسل، خرید آن از افراد یا فروشنده هایی است که مورد اطمینان هستند.

2-    با آزمایش کیفیت طبیعی بودن عسل را تشخیص دهید

آزمایش عسل به وسیله آزمایشگاه‌های معتبر می تواند یکی دیگر از راه‌های مورد اطمینان برای تشخیص عسل طبیعی باشد. اما به این دلیل که هزینه‌های بالایی دارد به طور معمول زمانی پیشنهاد می‌شود که قصد دارید به صورت عمده عسل تهیه کنید. آزمایش عسل علاوه بر اینکه می‌تواند طبیعی یا تقلبی بودن عسل را نشان دهد، بلکه می‌تواند میزان کیفیت عسل، که به شاخص‌هایی مانند میزان ساکارز، رطوبت و… وابسته است را نیز برای ما مشخص نماید.

عسلی که شکرک می‌زند طبیعی است یا تقلبی؟

در مطالب قبلی گفته شد علت شکرک زدن عسل توضیح دادیم، به یاد داشته باشید همه عسل‌های طبیعی، بعد از مدت زمانی شکرک خواهند زد اما زمان شکرک زدن آنها به نوع گیاهی که زنبور از شهد آن تغذیه کرده بستگی دارد که دو هفته تا دو سال متفاوت است. توجه داشته باشید عسلی که طبیعی است شکرک آن به صورت نرم و لطیف است اما در عسل تقلبی سفت می شود و زیردندان ایجاد صدا خواهد کرد.

توجه داشته باشید با وجود اینکه عسل طبیعی شکرک می‌زند اما نمی توانیم بگوییم هر عسلی که شکرک می‌زند حتما طبیعی است، چرا که عسل تغذیه‌ای که منظور همان زنبور با شکر تغذیه شده است نیز شکرک می‌زند. در نتیجه شکرک زدن عسل نمی‌تواند معیار درستی برای تشخیص عسل اصل باشد.

همچنین ممکن است زنبوردار از قبل عسل را حرارت داده که در این صورت ممکن است عسل هیچ وقت شکرک نزند و یا شکرک زدن آن نیز به تعویق بیفتد. اما دقت داشته باشید با این کار برخی از خواص عسل نیز از بین می رود.

روش‌های خانگی تشخیص عسل تقلبی چگونه است؟

این نوع روش‌ها فقط برای عسل‌هایی کاربرد داشته که به طور کامل تقلبی هستند به معنی که زنبور نقشی در تولید عسل ندارد و نمی‌توان از آنها برای تشخیص عسل تغذیه‌ای و یا حتی عسل مخلوط استفاده نمود.

بیشتر روش‌هایی که در زیر آمده است را فقط می‌توان برای شناسایی شدن عسل تقلبی به کار برد و نمی‌توان برای اثبات عسل طبیعی بودن از آن‌ها استفاده کرد. برای نمونه روان بودن عسل نشانه‌ی تقلبی بودن عسل است، در صورتی که عسل با غلظت مناسب، ممکن است طبیعی نیز باشد یا نباشد.

چسبندگی عسل: اگر مقدار خیلی کمی عسل طبیعی را بین دو انگشت قرار دهید و آن را فشار دهید بعد از جدا نمودن انگشتان از هم، انگشتان تمایلی به چسبندگی نخواهند داشت. اما در عسل تقلبی به این دلیل که شیرین‌کننده‌های زیادی که در آن‌ها وجود دارد، مقدار کمی احساس چسبندگی می کنید.

غلظت: عسل اصل نسبتا غلیظ بوده، اگر شیشه‌ی آن را کمی خم نمایید لحظه‌ای طول می‌کشد تا کمی جابه جا شود. اما بعضی از عسل‌های تقلبی کاملا روان هستند و سریع حرکت می کنند.

مزه و طعم: توجه داشته باشید طعم و مزه عسل نباید برای طولانی مدت در دهان باقی بماند. در عسل‌های تقلبی به این علت که از شیرین‌کننده‌ها برای تولید آنها استفاده شده، یک حالت سوزش در گلو احساس می شود و طعم آن در دهان باقی خواهد ماند.

عطر و بو: عسل طبیعی بسته به گیاهی که زنبور از آن تغذیه کرده است عطر و بوی مختلفی دارد و اگر کمی با تجربه باشید شما می‌توانید حتی نوع گیاه را تشخیص نمایید اما عسل‌های تقلبی صرفا بوی شیرینی و یا اسانس دارند و حتی ممکن است کمی بوی ترشی بدهند.

 

حرارت دادن: یکی دیگر از روش های تشخیص عسل تقلبی حرارت دادن آن است. با حرارت دادن عسل طبیعی، رنگ آن به سرعت کاراملی خواهد شد ولی کف نخواهد کرد. اما عسل تقلبی کف کرده و حباب حباب می‌شود.

حلالیت: اگر رشته‌ای از عسل به طور کامل را با قاشق از بالا به داخل یک لیوان آب ریخته شود، عسل بدون پخش شدگی در ته ظرف جمع خواهد شد. اما عسل کاملا تقلبی در میانه‌ی راه پخش شده و حل خواهد شد.

استفاده از کبریت: اگر نوک کبریتی را آغشته به عسل طبیعی کنیم و بعد از چند لحظه آن را پاک نماییم. می‌توان کبریت را روشن کرد اما اگر عسل تقلبی باشد به این دلیل که رطوبت موجود در آن است کبریت روشن نخواهد شد.

استفاده از نان تست: اگر مقدار کمی عسل طبیعی را روی نان تست بمالیم بعد از چند دقیقه نان سفت و سخت خواهد شد. اما در نمونه‌های تقلبی به این علت که رطوبت بالایی دارد و همچنین مواد افزودنی دارد نان حالت خیسی پیدا خواهد کرد.

آزمایش دستمال کاغذی: به یاد داشته باشید اگر مقداری عسل طبیعی را بر روی دستمال کاغذی بریزید به پشت دستمال مرطوب و خیس نخواهد شد اما عسل تقلبی به این دلیل که رطوبت بالایی دارد پشت دستمال را مرطوب خواهد کرد.

ناخالصی: با توجه به اینکه عسل طبیعی از کندو استخراج می‌شود، به طور معمول در آن انواع ناخالصی برای مثال موم، گرده گل، و قسمت‌هایی از بدن زنبور یافت شده است در صورتی که عسل به طور کامل تقلبی معمولا در داخل کارگاه‌ها ساخته شده و فاقد این مواد است.

جمع بندی

اگر شما قصد دارید از تمام خواص عسل طبیعی بهرمند شوید باید از طبیعی بودن عسل اطمینان حاصل کنید. همچنین انواع ماسک‌های عسل، برای مشکل پوستی توصیه شده است که با عسل طبیعی ساخته می‌شود. توجه داشته باشید عسل تقلبی نه تنها هیچگونه خواص درمانی‌ نداشته بلکه خود می‌تواند باعث بیماری و همچنین مشکلات پوستی شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

امیتاز میانگین 4 / 5. تعداد آرا: 1

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!